Przeklęte dokumenty

Jeden z moich ulubionych motywów, czyli jak rozwinąć przygodę, gdy już się skónczy…

Poniżej, kilka pomysłów do Call of Cthulhu, moim zdaniem spokojnie adaptowalnych do innych systemów.

Punkt wyjścia: drużynie udało się pokonać Kult. Przeszukując mroczną siedzibę Kultystów gracze znajdują plik dokumentów. Ich uwagę przyciąga szczególnie długa lista nazwisk prominentnych obywateli miasteczka. Co ciekawe, przy nazwiskach są znaki: przy jednych krzyżyki, przy innych – trójkąty.

Co dalej? Poniżej trzy opcje rozwinięcia scenariusza.

1. Szantaż

Kult szantażował ważnych mieszkańców. Ci, których udało się wciągnąć w korupcyjny proceder, oznaczono krzyżykiem. Szczęśliwców, do których Kult jeszcze nie zdołał się dobrać, oznaczono trójkątem

W miasteczku panuje wyczuwalny niepokój. Kult ukrył, gdzieś materiały kompromitujące szantażowanych obywateli. Teraz nie wiedzą, co ich czeka. Czy materiały przepadną wraz z Kultem? A może wpadną w czyjeś ręce? Może gracze znajdą dokumenty? Co w nich odkryją? Jak mroczne tajemnice mają obywatele miasteczka?

Dokumenty są naprawdę kompromitujące. Szantażowani posuną się do największych potworności, by ukryć swą tajemnicę – włączając morderstwo.

Co się stanie, gdy rozejdzie się plotka, że drużyna zdobyła dokumenty? Czy szantażowani uwierzą, że gracze mają uczciwe zamiary? A może potraktują ich jak Kult, czyli jak wrogów?

2. Kult mordował ważnych mieszkańców, a potem ich wskrzeszał. Oznaczenie krzyżykiem zginęli, trójkątem – wciąż byli na liście celów. Wskrzeszeni mieszkańcy służyli Kultowi. Byli bowiem ofiarami szantażu: Kult podawał im określony specyfik (może chemikalia, może krew), który sprawiał, że wskrzeszeni niczym nie różnili się od innych mieszkańców. Odstawienie substancji, sprawiało, że powoli stawali się bezmyślnymi, chodzącymi trupami.

Czy drużyna odkryje sposób na odwrócenie procesu? A może wskrzeszeni pragną tylko ukojenia i wiecznej śmierci? Co jeśli zaczną powoli zmieniać się w zombie? Jakie wydarzenia może to wywołać w miasteczku? Panikę? Lincz?

A jeśli wskrzeszeni polują na ludzi z listy? Bo takie było ich zadanie wyznaczone przez Kult?

3. Pokonany Kult od dawna był skonfliktowany z inną tajemniczą organizacją. Nie udało się jednak ustalić dokładnie co to za organizacja. Kult miał tylko poszlaki. Podejrzewał, że konkurencyjną organizację wspierają ważni obywatele z miasteczka. Prowadził więc śledztwo.

Krzyżyk przy nazwisku oznaczał, że Kult uznał osobę za nie powiązaną z organizacją. Trójkąt – postać, która jeszcze nie została ”oczyszczona” z podejrzeń.

W rzeczywistości do miasta przeniknęły Mi-Go (lub inne stwory pasujące do fabuły).  A niektórzy ważni mieszkańcy są ich szpiegami.

Oczywiście szpiedzy poczują ulgę, gdy okaże się, że Kult został rozbity i nikt nie będzie dłużej badał ich powiązań z organizacją. Znacznie gorzej się poczują, gdy okaże się, że drużyna postanowi dokończyć śledztwo rozpoczęte przez Kult.

Może się okazać, że w miasteczko zaleje fala ”nieszczęśliwych” dość makabrycznych wypadków. Czy szpiedzy Mi-Go postanowili zatrzeć ślady? Może odwrócić uwagę drużyny? A może to sami Mi-Go nadchodzą…

SYSTEM:  pomysły dedykowane do gier z mitami Cthulhu w roli głównej. Mogą natomiast być adaptowane do Kultu, Świata Mroku czy Warhammera. Albo po prostu jakiegoś horroru

GRACZE: Dowolni

AUTOR: Adam Gauntltlett, tekst nawiązuje do materiału opublikowanego w magazynie ”Unspeakable Oath” nr. 20

Enhanced by Zemanta

Leave a comment