Uśpiony gen – Robin D. Laws

Gatunek: Mroczna konspiracja / horror

Wprowadzenie

Genetycy z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku ogłosili niedawno, że opanowali metodę “sterowania” genami myszy przy użyciu pilota. To otwiera drogę do opracowania nowych, nieinwazyjnych metod leczenia. Ale w świecie mrocznych konspiracji i szalonych naukowców to droga do sterowania ludźmi na odległość.

Setting

Przygoda napisana z myślą o świecie współczesnym lub świecie nieodległej przyszłości  .

Założenia

Tajna organizacja zmienia ludzi w fanatycznych sabotażystów, których kontroluje za pomocą fal radiowych. Opisaną tu organizację można zamienić na dowolną inną pasującą do wybranego settingu.

Tło

Paul Marsh to miliarder, który zbił fortunę dzięki swojej firmie Elevra. Inwestował w badania nad łagodzeniem skutków ubocznych różnego rodzaju kuracji medycznych. Potem sprzedał swoją firmę wielkiej korporacji – Freitag Inc. Nowi właściciele Elevry “docenili” talent menedżerski Marsha, który krok po kroku awansował w korporacyjnej hierarchii aż został prezesem Freitag Inc. Awans Marsha był “wspomagany” przez pewien produkt, odkryty przez naukowców w Elevry. Produkt zwany Obseq.

O co chodzi? Człowiek jako stworzenie społeczne świadomie lub nie miewa skłonności do podporządkowywania się jednostkom o zdolnościach przywódczych. Intuicyjnie odnajduje w tłumie jednostki alfa, przywódców “stada”. Każdy ma też w swoich genach “przełącznik”, który skłania nas do posłuszeństwa lub buntu wobec jednostek alfa. Obseq ustawia ten genetyczny przełącznik w pozycji: posłuszeństwo (za wszelką cenę, nawet wbrew instynktowi samozachowawczemu).

Marsh użył substancji Obseq, by podporządkować sobie szefów z Freitag Inc. – krótko mówiąc zmienił ich w posłusznych sobie niewolników.

Ale to nie koniec jego planów. Marsh zapragnął kariery politycznej. Na skalę globalną. Dlatego powołał do życia organizację Sojusz dla Nowego Jutra, na której czele stanął. Plan Marsha jest “prosty” – podporządkować sobie rząd.  Na potrzeby przygody przyjmujemy, że chodzi o rząd USA, ale scenariusz sprawdzi się w każdym demokratycznym kraju.

Marsh zdążył już poznać i zatruć Obseq szefów dwóch głównych partii politycznych. Jednak niektórzy ludzie są bardziej odporni na Obseq niż inni. Dlatego tych bardziej “opornych” Marsh będzie musiał wyeliminować. Fizycznie.

Przebudzenie śpiących

Obseq jest niegroźny, do momentu “uruchomienia”. Co ciekawe, wpływa nie tylko na genetyczne zmiany osób “zatrutych”, ale także ich partnerów seksualnych. Freitag Inc. monitoruje osoby, którym podano Obseq (ich stan zdrowia, podatność na substancję etc.).

Współpracownicy Marsha (także pod wpływem Obseq!) uruchamiają substancję zdalnie u ofiar za pomocą urządzeń kontrolnych ukrytych w smartfonach. Po uruchomieniu Obseq, spotykają się z ofiarami, przekazując im instrukcje – zwykle polecenia dokonania sabotażu przeciwko głównym kontrkandydatom Marsha.

Postacie graczy zostają zaangażowani w śledztwo w sprawie Fernando Garcii, elektryka w średnim wieku przyłapanego na próbie włamania się do skrytki bankowej polityka Matthew Chiles’a. Garcia, nie związany z żadnym ruchem politycznym, kompletnie apolityczny gość, nie potrafi wytłumaczyć swojego zachowania. Nie jest także typem włamywacza czy oszusta. Śledztwo ujawnia kłopoty finansowe Chiles’a, które mogą pogrążyć go jako polityka.

Garcia umiera nagle w areszcie z powodu krwotoku mózgu. Autopsja, jeśli gracze się zainteresują, wykaże, że to nie był zwykły krwotok. Mózg Garcii po prostu się… rozpuścił!

Dziwne przypadki

Analiza ostatnich doniesień medialnych ujawnia serię dziwnych wydarzeń związanych z politykami.

1. Jedna z kandydatek, Lauren Thomas, wywołała skandal na zawodach sportowych. Po wypiciu “zatrutego” napoju (podał go jej kelner Louie Enoch) dał znać o sobie jej dziki temperament… Dość powiedzieć, że wszystko uchwyciły kamery telewizyjne. 

2. Prostytutka Terri Munguia włamała się do pokoju hoteleowego Jerry’ego Dennarda próbując wywołać sex skandal

3. Bezrobotny konsultant IT Brenda Giannone włamała się do komputera Barett’a Toll’a i wykradła dane na temat prywatnych sponsorów jego kampanii.

Wszyscy sprawcy w trakcie przesłuchań zaprzeczyli, by byli zaangażowani w jakikolwiek ruch polityczny, ale nie potrafili wytłumaczyć swoich zachowań. Jeśli gracze mają jakieś przygotowanie psychologiczne, odkryją, że przesłuchiwani wydają się być “nieobecni”.

“Sprawcy” pod gradem pytań graczy tracą głowę: usiłują uciec, a jeśli to nie możliwe – rzucają się do ataku. Ale ich wybuchy trwają krótko – po chwili przesłuchiwany umiera, krwawiąc z każdego otworu ciała.

(Żeby zwiększyć atmosferę głowy, można przesłuchiwanych “wyposażyć” w nadludzką siłę, mogą też usiłować pogryźć graczy, niczym zombie)

Akcja

Gdy przesłuchania kończą się niepowodzeniem, a śledztwo staje, dochodzi do kolejnego incydentu. Agentka ubezpieczeniowa Alissa Swarts przychodz do biura wyborczego Dennard’a z pendrivem w dłoni. Rzuca dysk flash na biurko jednego z asystentow polityka. A po chwili dziewczyna oblewa się benzyną z butelki i podpala. Umiera, a kilku pracowników biura zostaje ciężko rannych. 

Na pendrivie są dokumenty świadczące o romansie żonatego polityka ze Swarts. Oczywiście to fałszywka, ale pozamałżeński romans i desperacki gest Swarts dominują wieczorne wiadomości. A dziennikarze skwapliwie wyciągają kolejne informacje na temat tego, jakim to kobieciarzem jest Dennard.

W międzyczasie gracze mogą obejrzeć zapis z kamer przemysłowych, na których widać jak tuż przed tragedią, kilkadziesiąt metrow od biura Dennarda, inna kobieta (Tanya Sievers) wręcza Swarts pendrivea i butelkę z benzyną. Swarts rusza w kierunku biura, ale po drodze podchodzi do niej mężczyzna w ciemnym garniturze. Wyciąga do niej rękę ze smartfonem, w sposób jak trzyma się pilota od telewizora. Potem facet wsiada do auta i odjeżdża. Na zapisie z kamer widać numer rejestracyjny samochodu.

Freitag Inc.

Okazuje się, że samochód był wynajęty. Ale zapłacono za niego służbową kartą należącą do pracownika firmy Freitag Inc. Gracze są już blisko tajemnicy Marsha i jego Elvery (i samego spisku opartego o wykorzystanie Obseq).

Oczywiście nie będzie łatwo. Marsh wyczuwając zagrożenie rzuci na graczy swoich zdominowanych przez Obseq psychopatów. Atak możne nastąpić w każdym miejscu, w każdym momencie. Napastnikiem może być każdy: od policjanta po sprzedawcę hot-dogów (możen nawet jeden z graczy? – przyp. Scroll).

Gdy gracze będą próbowali zbliżyć się Marsha, okaże się, że otaczają go ludzie, którym podał Obseq – wystarczy jeden klik na smartfonie w dłoni Marsha, by rozpętało się piekło.

Co dalej?

Gracze pojmali Marsha, ale liderzy dwóch najważniejszych partii są nadal pod jego wpływem (graczom może udać się łatwo dotrzeć do informacji o hojnych dotacjach dla nich z kont Freitag Inc.).

W idealnym świecie, powinno udać się zneutralizować sługusów Marsha nie zaburzając już bardziej przebiegu kampanii wyborczej.

W świecie mroczniejszym, jeden z polityków Marsha wygrywa wybory (prezydenta, ew. zostaje premierem) i popycha kraj w kierunku rządom autorytarnym. Wciąż demokratycznym, ale tak na prawdę służącym elicie Sojuszu dla Nowego Jutra.

AUTOR: Robin D. Laws.

Robin zaprojektował m.in. system GUMSHOE w oparciu, o który powstały takie gry jak The Esoterrorists i Ashen Stars. Pośród jego licznych erpegowych osiągnięć warto też wymienić gry Feng Shui i HeroQuest. Obecnie pracuje nad grą Hillfolk, która wykorzystuje zasady DramaSystem RPG oraz swoją ósmą powieścią Blood of the City (ukaże się w sierpniu w ramach serii Pathfinder Tales wydawnictwa Paizo).